آموزش وردپرس
خانه / تربیت کودک / کمک به تکامل مهارت های اجتماعی کودکان

کمک به تکامل مهارت های اجتماعی کودکان

چگونه می توان به تکامل مهارت های اجتماعی کودک کمک کرد؟

برای تکامل مهارت های اجتماعی کودک به این نکات توجه کنید. اگر کودکتان از افراد غریبه ترس دارد یا به عبارت دیگر وقتی غریبه ای را میبیند دچار اضطراب می شود، نباید خجالت کشید و ناراحت شد. بعضی از کودکان حدودا در سن هفت ماهگی وقتی که افراد غریبه را میبینند ناراحت و عصبی میشوند و از آنها فرار می کنند. این موضوع خیلی طبیعی بوده، بقدری که اگر کودکتان بدون هیچ اضطرابی و بدون توجه به حضورتان، نسبت به این که وقتی غریبه ای به او نزدیک شود بی تفاوت باشد یا اینکه به راحتی به آغوش یک غریبه برود باید نگران شوید. امکان دارد وقتی كه کودکتان را به آغوش یكی از آشنایان دور خود می دهید ناراحت شده و گریه كند، در اینجا بهترین کار این است که او را پس بگیرید و در آغوش خود بگیرید و سعی كنید حساسیت او را كاهش دهید. سعی كنید هنگامی كه آن فرد نیز در اطراف شما است با نگه داشتن كودك در آغوش خودتان كودك را آرام كرده و کم کم به فرد غریبه نیز او را عادت دهید.

کمک به تکامل مهارت های اجتماعی کودکان - قصر کودک

سپس هنگامی كه كودك را در آغوش گرفته اید با او بازی كنید و در همین حال با فرد غریبه حرف بزنید. سپس برای مدتی كوتاه او را به فرد غریبه بدهید و در همان نزدیكی بایستید. نهایتا اتاق را برای چند دقیقه ترك كنید و ببینید كه چه اتفاقی می افتد. اگر كودك شما شروع به گریه كرد این مسیر را دوباره امتحان كنید. اگر خروج از اتاق و برگشتن به اتاق را دائم تكرار كنید؛ نهایتا كودك شما می فهمد كه هر چند ممكن است شما در این لحظه در كنار او نباشید اما مسلما به زودی بر می گردید.

قرار داشتن در كنار همسالان برای كودك بسیار مفید است. پس برنامه هایی برای بازی با همسالان برای كودك خود تدارك ببینید اما ابتدا اطمینان حاصل كنید كه اسباب بازی به مقدار كافی در دسترس دارید! ممكن است كودك شما نتواند به راحتی اسباب بازیهایش را با بقیه بچه ها تقسیم كند، اما شما می توانید با پیش بینی مناسب از بروز مشكل در این زمینه (تقسیم كردن اسباب بازیها بین بچه ها) جلوگیری كنید.

اگر فكر می كنید كه كودك دو یا سه ساله شما خودخواه شده است، ممكن است تصور كنید كه او را لوس كرده اید. بروز این حالت در كودكان به والدین آنها ربط زیادی ندارد. كودكان در این سن طبیعتا خودمحور هستند. با این حال بهتر است از موقعیتهای مناسب برای نشان دادن رفتار خوب استفاده كنید (استفاده از عباراتی مانند “لطفا” و “متشكرم”، تعریف كردن از كسی كه كاری را به خوبی انجام داده است و دادن چیزهای شخصی مانند اسباب بازی به دیگران) و كودك شما هم به زودی این كارها را به اندازه كافی یاد خواهد گرفت. به گروههای بازی كودكان بپیوندید یا اسم او را در یك خانه بازی یا كلاس تفریحی مخصوص این سن بنویسید تا او بتواند مدتی را با كودكان دیگر سپری كند. او به زودی یاد می گیرد كه چگونه دوست پیدا كند و چگونه دوستی هایش را حفظ كند و او به زودی یك زندگی فعال اجتماعی را در پیش خواهد گرفت.

 

منبع: نینی سایت – کمک به تکامل مهارت های اجتماعی کودکان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *