آموزش وردپرس
خانه / بارداری و زایمان / نگهداری و مراقبت از پوست در بارداری

نگهداری و مراقبت از پوست در بارداری

جهت نگهداری و مراقبت از پوست در دوران بارداری چکار می توان کرد؟

در زمان بارداری مراقبت از پوست خیلی مهم است زیرا در این زمان، در هرمون های بدن تغییراتی به وجود می آید که این تغییرات ممکن است بر روی هر سیستمی در بدن مخصوصاً پوست اختلال ایجاد کند. اگر میخواهید در دوران بارداری پوست شفاف و سالم خود را از دست ندهید لازم است از پوست خود نسبت به قبل بیشتر مراقبت کنید. زنانی که باردار می شوند جهت مراقبت از پوست می توانند از مرطوب کننده ها و کرم های ضد آفتاب جهت جلوگیری از لکه های پوستی و علائم کشش به طور منظم استفاده کنند.

نگهداری و مراقبت از پوست در بارداری - قصر کودک

آکنه مشکل شماره یک پوست در دوران بارداری است. دکتر الن مرمور رئیس پوست و جراحی زیبایی در کوه سینا مرکز پزشکی در شهر نیویورک می گوید بسیاری از این مشکلات به علت فعالیت هورمونی در دوران بارداری است. شما می توانید تنها با چند تغییرات کوچک به روال مراقبت از پوست خود کمک کنید. جمال، استادیار بالینی پوست و میکروب شناسی در مرکز پزشکی NYU در شهر نیویورک می گوید شما نباید از محصولاتی که شامل بنزوئیل پراکسید، اسید سالیسیلیک و یا هر یک از رتینوئیدها است در دوران بارداری استفاده کنید این محصولات در دوران بارداری ایمن نیستند.

او می گوید شما می توانید امتحان کنید محصولات موضعی مبتنی بر گوگرد و همچنین به آنهایی که حاوی اسید گلیکولیک یا آلفا هیدروکسی اسید باشد و یا هر درمان پلینگ مکانیکی در خانه را امتحان کنید. اگر این درمان ها موثر نبود داروهای تجویزی موضعی که نتایج خوبی را ارائه می دهند وجود دارد. محصولات موضعی مانند کرم اریترومایسین و اسید آزالائیک هر دو بسیار ایمن در دوران بارداری هستند که می توانید استفاده کنید. جمال می گوید در دوران بارداری استفاده از آنتی بیوتیک های خوراکی برای آکنه توصیه نمی شود. ولی مرمر می گوید اگر آکنه ها به درمان موضعی پاسخ نمی دهد و شما در عذاب هستید می توانید از داروهای خوراکی نیز با نسخه پزشک استفاده کنید.

 

چگونگی مراقبت از پوست صورت در دوران بارداری

به هر گونه تغییر در پوست صورت توجه داشته باشید زیرا شما می توانید با این تغییرات مبارزه کنید. این برای زنان تغییراتی مانند ( رشد مو، تکه های پوست خشک، مناطق بی رنگ پوست و دیگر تغییرات غیر معمول در پوست و مو ) در دوران بارداری غیر معمول نیست و اگر آنها به خودی خود بر روی صورت ایجاد شدند شما باید برای مشکلات با یک متخصص پوست مشورت کنید.

 

از کرم های ضد آفتاب جهت مراقبت از پوست استفاده کنید

کرم های ضد آفتاب نه تنها برای جلوگیری از آسیب های پوستی مهم است بلکه یک راه بی خطر و موثر برای درمان یا پیشگیری از ملاسما ( لکه های تیره پوست )
در زنان باردار می باشد. استفاده از کرم های ضد آفتاب به طور منظم است حتی در شب به نفع پوست است و از چین و چروک جلوگیری می کند بنابر این استفاده از کرم های ضد آفتاب باSPF بالا بر روی صورت ممکن است یک راه برای جایگزین با کرم های صورت که ممکن است حاوی مواد تشکیل دهنده مشکوک غیر ایمن برای کودک باشد.

 

از روشن کردن پوست مانند هیدروکینون استفاده نکنید.

اگر چه هیچ پژوهش قطعی در ارتباط هیدروکینون باعوارض جانبی وجود ندارد ولی بیشتر پزشکان و محققان پیشنهاد اجتناب از محصول را به طور کامل به علت خطر بالقوه دارند. هیدروکینون اغلب برای درمان تغییر رنگ پوست مانند chloasma و یا ملاسما استفاده می شود. سعی کنید به جای محصول هیدروکینون از کرم های ضد آفتاب استفاده کنید مگر اینکه پزشکتان توصیه کند که استفاده از محصول برای روشن کردن پوست بی خطر است.

 

به منظور کاهش و یا جلوگیری از علائم کشش، شکم خود را مرطوب نگه دارید.

روغن و لوسیون، به ویژه آنهایی که سرشار از درخت روغن قلم یا کره کاکائو و ویتامین E است در کاهش علائم کشش کمک می کند به ویژه هنگامی که روزانه استفاده شوند. آنها را روی پوست خود بعد از حمام و یا هر زمان که در پوست خود احساس خشکی کردید دو یا سه بار در روز برای بهترین پیشگیری از علائم کشش، ماساژ دهید همچنین می توانید در دیگر قسمت های بدن دارای پوست خشک و یا هر کجا که پوست شما در حال کشش است استفاده کنید.

 

از رتینوئیدها موضعی و خوراکی و داروهای نسخه ای ضد آکنه خوراکی در بارداری اجتناب کنید.

داروی رتینوئید خوراکی ضد آکنه و داروهای خوراکی مانند آکوتان سبب مشکلات در جنین می شوند و باید اجتناب شوند. قرص ارزان قیمت خوراکی حاوی اسید سالیسیلیک و اسید گلیکولیک نیز ممکن است برای کودک در حال رشد خطرناک باشد. به خاطر داشته باشید که برخی از محصولات آرایشی ممکن است به طور بالقوه شامل اسید سالیسیلیک یا رتینوئیدها باشد و می تواند برای برخی از نوزادان خطرناک باشد در استفاده از محصولات مراقبت از پوست با یک متخصص پوست یا متخصص زنان برای بررسی مواد تشکیل دهنده در لوازم آرایشی مشورت کنید. حتماً با متخصص پوست یا متخصص زنان خود در مورد لایه برداری های شیمیایی و درمان با آنها مشورت کنید.

 

منبع: رژیم سلامتی – نگهداری و مراقبت از پوست در بارداری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *