آموزش وردپرس
خانه / خوردسال / بیماری ها / مسمومیت در کودکان و پیشگیری از آن

مسمومیت در کودکان و پیشگیری از آن

اگر كودکم ماده‌ای مسموم كننده خورد، چیکار کنم؟

اول باید بقیه‌ ماده مسموم کننده را از دست کودک بگیرید. بعد از آن کودک خود را وادار به تف کردن کنید تا هرچیزی که در دهان کودک باقی مانده بیرون بریزد. یك نمونه از آن ماده مسمومیت را برای سم شناسی در صورت نیاز نگه دارید، مگر این كه ظرف محتوی آن ماده را داشته باشید.

مسمومیت در کودکان و پیشگیری از آن - قصر کودک

اگر یکی از علائم زیر را در کودک خود دیدید سریعا به اورژانس زنگ بزنید:

• مشكل در تنفس
• درد شدید گلو
• سوختگی لب یا دهان
• تشنج
• عدم هشیاری
• خواب‌آلودگی شدید

 

فرزندتان را وادار به استفراغ نكنید.

اگر كودك اسید قوی مثل شوینده‌ كاسه توالت، یا قلیایی قوی مثل راهگشا یا تمیزكننده اجاق گاز خورده باشد، استفراغ تنها باعث می‌شود كه ماده سوزنده از راه گلو و دهان بالا بیاید و آسیب بیشتری ایجاد كند.

اگر كودك داروی تجویز شده یا بدون نسخه ای را خورده، بسته دارو را كنار دستتان نگه دارید تا بتوانید اطلاعات كامل را درباره آن بدهید. اگر می‌توانید، ماكزیمم مقدار قرص یا دارویی را كه احتمال دارد خورده باشد را با شمردن تعداد داروی باقی مانده در ظرف حساب كنید.

متخصصان معمولا به والدین توصیه می‌كردند كه شربت ایپكا  یا كربن فعال شده را برای پیشامدهای مسمویت در دسترس داشته باشند، اما آكادمی طب كودكان امریكا (AAP) دیگر نگهداری اپیكا در منزل را توصیه نمی‌كند. اپیكا راه درمان موثری برای مسمویت نیست، بیشتر مراكز فوریت پزشكی هم دیگر از آن استفاده

نمی‌كنند، و كربن فعال شده هم راه امنی برای درمان كودكان در منزل به شمار نمی‌رود.
اگر هنوز اپیكا در منزل دارید، AAP توصیه می‌كند سریعا و مطمئنا آن را دور بریزید. (هرگز هیچ دارویی را در سطل زباله‌ای كه كودكتان به آن دسترسی دارد نریزید)

 

اگر سم روی پوست كودكم ریخت چه كنم؟

همه لباسهای آلوده را دربیاورید و پوست تماس یافته را با آب ولرم شستشو دهید. اگر پوست ظاهر سوختگی پیدا كرده، شستشو را حداقل تا ۱۵ دقیقه دیگر ادامه دهید. برای توصیه های بیشتر با مركز سموم و مسمومیت تماس بگیرید.

 

اگر ماده‌ای سمی به داخل چشم كودكم ریخت چه كنم؟

بلافاصله چشم كودك را با آب ولرم شستشو دهید. اگر بچه ترسیده یا ناراحت باشد كار آسانی نخواهد بود. اگر بزرگسال دیگری حضور دارد، از او كمك بخواهید تا در حین ریختن آب داخل چشم كودك برای خارح كردن ماده سمی، دست و پای او را نگهدارد. اگر تنها هستید، كودك را محكم  لای حوله با پتو بپیچید و زیر یك بازوی خود نگهدارید. آب ولرم را به آرامی در گوشه داخلی چشم بریزید. سعی كنید پلك ها را باز نگهدارید یا از كودك بخواهید پلك نزند. در طول ۱۵ دقیقه شستشوی چشم به كودكتان دلگرمی بدهید. اگر از این ماده روی قسمتهای دیگر بدن كودكتان هم ریخته است، شاید بهتر است به جای این كار او را زیر دوش ببرید. (می‌توانید به همراهش زیر دوش بروید و كمكش كنید).

 

اگر فرزندم در معرض دودهای سمی قرار گرفت چه كنم؟

فرزندتان را هرچه سریع تر به هوای تازه برسانید. اگر نفس نمی‌كشد، سریعا عملیات ماساژ قلبی CPR را آغاز كنید. اگر تنها هستید، CPR را به مدت یك دقیقه ادامه دهید، بعد با اورژانس تماس بگیرید. سپس دوباره CPR را آغاز كنید و تا رسیدن كمك یا زمانی كه كودك خودش شروع به تنفس كند به این كار ادامه دهید.
اگر كودك پیش دبستانی شما مدتی در معرض دودهای سمی بوده اما تاثیری در او ظاهر نشده است، با دكترش صحبت كنید. احتمالا او جزئیات حادثه را می‌پرسد و برای اقدامات بعدی راهنمایی‌تان می‌كند.

 

آیا مواد سمی دیگری هستند كه باید نسبت به آنها هشیار باشم؟

بله. اگر خانه شما قبل از سال ۱۹۸۰ ساخته شده باشد احتمال مسمومیت سرب هست. در اغلب موارد كودكان سرب را از طریق خوردن براده‌ها یا تنفس گرد سرب در زمان تعمیرات وارد بدن خود می‌كنند. مسمومیت سرب می‌تواند مشكلاتی در رشد جسمی و فكری و در رفتار ایجاد كند.
مسمومیت مونوكسید كربن بیشتر از هر مسمویت تصادفی دیگری عامل مرگ و میر در ایالات متحده امریكا است. مونوكسید كربن گازی است بی رنگ و بی بو كه در صورت بدكاری وسایل خانه یا نصب نادرست در خانه شما نشت پیدا می‌كند. كودكان قبل از بزرگان در خانه علایم مسمومیت را بروز می‌دهند. علایم اولیه عبارتند از سردرد، سرگیجه و خواب آلودگی. در نتیجه ادامه‌ی نشت، تهوع، استفراغ، تپشقلب و بیهوشی . حتی مرگ هم ممكن است رخ دهد. نصب ردیابِ منوكسیدكربن در منزل و آزمودن مرتب آن در كنار دودیاب خانگی تمهید مناسبی است.

 

چطور از مسمومیت پیشگیری كنم؟

بیش از نیمی از مسمومیت ها در كودكان زیر ۶ سال و نود درصدِ آنها در خانه اتفاق می‌افتند. شایعترین سموم خانگی لوازم آرایشی، محصولات بهداشت فردی، شوینده‌ها و مُسكن‌ها هستند. امكان وجود این سموم را در خانه خود بررسی كنید. همه سموم احتمالی را جایی دور از دسترس كودكان بگذارید. برای تمام دراورها و كابینت های حاوی مواد یا اشیای خطرناك از قفل امنیتی استفاده كنید. داروهایی با درپوش مقاوم به كودك خریداری كنید و هرگز به كودك نگویید دارو آب نبات است.
وقتی در خانه مهمان دارید، دقت كنید كه مواد مسمومیت زای احتمالی دور از دسترس باشند. هرچقدر هم كه احتیاط كنید، اگر داروی مادربزرگ جلوی آینه جا بماند، كودكتان در معرض مسمومیت خواهد ماند.
هرگز مواد مضر را در ظرفهای خالی – مثلا ظرف آبمیوه – كه كودك فكر كند می‌تواند بخورد یا بنوشد نریزید. خمیردندان، صابون، شامپو، یا دیگر مواد مصرفی عمومی را با محصولات خطرناك در یك قفسه نگهداری نكنید. از مغازه گیاه فروشی درباره سمی بودن گیاهان اطراف خانه یا باغچه خود سوال كنید و به هر قیمت آنها را از بین ببرید. گیاهان خانگی را دور از دسترس نگهداری كنید.
هنگام استفاده كودك از لوازم هنری مثل چسب و ماژیك مراقب او باشید. (نباید بگذارید كه حتی مواد غیرسمی را داخل دهانش كند). اگر كودك شما در گذشته سمی را خورده است باید حساس تر باشید. كودكی كه یك بار دچار حادثه مسمومیت شده، به احتمال زیاد باز هم دچار حادثه‌ی دیگر خواهد شد.

شماره تلفن تماسهای فوریتی را نزدیك دستگاه تلفن خانه خود نگهداری كنید. نسبت به اطلاع پرستار بچه از محل شماره‌های اورژانسی اطمینان حاصل كنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *