آموزش وردپرس
خانه / تغذیه کودک / غذاهای ناسالم برای کودکان نوپا

غذاهای ناسالم برای کودکان نوپا

غذاهای ناسالم برای کودکان نوپا چه غذاهایی هستند؟

هنگامی که کودکان در حال رشد کردن هستند، غذاهایی را که شما میخورید را دوست دارند امتحان كنند و شما نیز علاقه به این دارید که غذاهای متنوع تری به او بدهید اما هر غذایی را نباید به کودکان خود داد. غذاهای ناسالم برای کودکان در سنین مختلف فرق میکند و همچنی بعضی غذاها باعث خطر خفگی در كودک می شود.

غذاهای ناسالم برای کودکان نوپا - قصر کودک

غذاهای ناسالم كه به كودكان یک سال تا دو سال نباید داده شود

شیر كم چرب: بیشتر كودكان نوپا به تمام چربی‌ها و كالری‌ شیر برای رشد و نمو نیاز دارند. وقتی كودكتان به دو سالگی رسید و هیچ مشكلی در رشد او وجود نداشت، اگر تمایل داشتید می‌توانید از این به بعد به او شیر كم چرب تری بدهید اما اگر كودكتان در معرض چاقی یا بیماری قلبی قرار دارد،  ممكن است پزشك توصیه كند قبل از این كه به سن ۲ سالگی برسد، از شیر كم چرب استفاده كند).

 

خطرات خفگی كه كودک را تهدید می كند

لقمه های بزرگ: اگر تكه های غذا به اندازه دانه نخود باشند،  در گلوی كودك گیر نمی كند و بنابراین  خطر خفگی وجود ندارد. سبزیجاتی مانند هویج، كرفس و لوبیای سبز را باید تكه تكه كنید یا آنها را پخته و سپس ریز ریز كنید. میوه هایی مثل انگور، گوجه و خربزه را قبل از اینكه به كودك بدهید، چهار قسمت كنید. همچنین گوشت و پنیر را به صورت تكه های خیلی ریز در آورید.

میوه های سخت و كوچک: میوه های مغز دار (بادام، پسته و غیره)، ذرت بو داده، قرص های  ضدسرفه (كه به صورت آب نبات هستند)، آب نبات، كشمش و دیگر میوه های خشك شده كوچك و میوه های دانه مانند می‌توانند موجب خفگی شوند.

میوه های چسبناک و نرم: از آدامس و غذاهای نرم كه ممكن است در گلوی كودكتان گیر كند، بپرهیزید. این غذا ها جزو غذاهای ناسالم میباشد.
كره بادام زمینی: مواضب باشید به كودك نوپای خود زیاد كره بادام زمینی ندهید كه در قورت دادنش با مشكل مواجه شود. در عوض، لایه نازكی از كره بادام زمینی را بر بروی نان یا بیسكویت بمالید.


نكات دیگری برای ممانعت از بروز خفگی:

•    اجازه ندهید فرزندتان در داخل اتوموبیل چیزی بخورد چرا كه در حین رانندگی نمی‌توانید مواظب او باشید.
•    اگر از دارویی استفاده می كنید كه باید بر روی دندان مالیده شود، تمام حواستان به فرزندتان باشد زیرا ممكن است دارو گلویش را بی حس كرده و در قورت دادن غذا اختلال ایجاد كند.

 

غذاهای ناسالم كه به كودكان دو سال تا سه سال نباید داده شود

خطر خفگی: 

اگر چه كودكتان حالا در خوردن توانمند تر شده است، هنوز هم امكان دارد در اثر خوردن غذا دچار خفگی شود. مواردی را كه در بالا برای جلوگیری از بروز خفگی اشاره شد، همچنان رعایت كنید و فرزندتان را از خوردن به هنگام راه رفتن، تلویزیون نگاه كردن یا انجام هر كاری كه حواسش را از خوردن پرت كند، منع كنید.

 

غذاهای ناسالم كه به كودكان سه ساله و بالاتر نباید داده شود

خطر خفگی:

اكنون فرزندتان در غذا خوردن كاملاً تبحر یافته است امابه هر حال هنوز هم باید مراقب تكه های غذا باشید كه ممكن است در اثر خوردن آنها خفه شود. غذای او را به تكه های ریز تبدیل كنید به ویژه چیزهایی مثل انگور كه می توانند كاملاً مسیر عبور هوا را مسدود كنند. همچنان به اجتناب از مصرف ذرت بو داده، تمامی میوه های هسته دار و آدامس ادامه داده و فرزند خود را از خوردن، وقتی كه حواسش جمع نیست، منع كنید.

 

چند نكته تازه در مورد كودكان و آلرژی

پزشكان قبلاً توصیه می كردند كه تا یك سالگی یا حتی تا مدتی  بعد از آن، غذاهای جامد كه آلرژن های  رایج هستند به كودكان داده نشود اما از آنجا كه مطالعات نشان می دهد كه این اقدامات احتمالاً تأثیری در جلوگیری از برزو آلرژی ها نخواهند داشت، انجمن پزشكان كودكان آمریكا (AAP) نظرش را تغییر داده است.
البته عاقلانه این است كه غذاهای جدید را به تدریج به كودك خود بدهید یعنی پس از این كه غذای جدیدی را به فرزندتان دادید تا چند روز دست نگه دارید تا ببینید كه آیا كودك نسبت به آن واكنش نشان خواهد داد یا خیر. اگر فكر می كنید كه احتمالاً فرزندتان آلرژی غذایی دارد (به طور مثال، اگر آلرژی در خانواده شما رایج است)، با پزشك كودكتان صحبت كنید تا او بهترین روش برای دادن غذاهای آلرژی زا (همچون تخم مرغ، شیر، بادام زمینی، گندم، سویا، دانه های روغنی درختان، ماهی و حلزون صدف دار) به فرزندتان را در اختیار شما قرار دهد.

 

منبع: نینی سایت – غذاهای ناسالم برای کودکان نوپا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *