آموزش وردپرس
خانه / بارداری و زایمان / علت راحت نخوابیدن در دوران بارداری

علت راحت نخوابیدن در دوران بارداری

راحت نخوابیدن در دوران بارداری چه علتی دارد؟

راحت نماندن و راحت نخوابیدن در تختخواب میتواند یكی از بزرگترین چالش‌ها در طول حاملگی باشد، به خصوص برای افرادی که عادت به خوابیدن به پشت و یا بر روی شكم خود دارند. هر دوی این وضعیت‌ها در دوران حاملگی مشکل ایجاد می‌كند. در طول سه‌ ماه اول حاملگیتان، سینه‌های آویزان و شل ممكن است مانع از خوابیدن شما بر روی شكم شود، و با بزرگ‌ تر شدن شكمتان، خوابیدن روی شكم می‌تواند به شكلی فزاینده ناراحتی ایجاد كند.

علت راحت نخوابیدن در دوران بارداری - قصر کودک
خوابیدن به پشت موجب می‌شود كه تمامی وزن رحم ‌روی كمر، روده‌ها، و سیاه‌رگ زیرین (سیاه‌رگی كه خون را از قسمت تحتانی بدن به قلب می‌رساند) بیافتد. همچنین خوابیدن به پشت می‌تواند احتمال ابتلا به كمر‌درد و هموروئید، سوء هاضمه، و تنفس و جریان خون ضعیف را افزایش دهد. به پشت خوابیدن در سه‌ماهه‌ی دوم و سوم حاملگی همچنین می‌تواند موجب ایجاد تغییراتی در فشار خون شود. در مورد برخی زنان، این وضعیت خوابیدن می‌تواند باعث افت فشار خون شود كه موجب ایجاد حس مور مور شدن در آنها خواهد شد؛ زنان دیگر ، با افزایش ناخواسته‌ای در فشار خون روبرو خواهند شد.

برای راحت خوابیدن چه‌كار می‌توان كرد ؟

در طول نیمه‌ی نخست حاملگی، تمرین خوابیدن روی سمت چپ بدن در هر فرصتی می‌تواند برای راحت نخوابیدن در این دوران مفید باشد. این حالت خوابیدن با به حداكثر رساندن جریان خون و مواد غذایی به سمت جفت برای نوزاد مفید خواهد بود. این كار همچنین به حذف بهینه‌ی مواد و مایعات دفعی از نوزاد توسط كلیه‌ی شما كمك می‌كند، و در نتیجه احساس خارش را در مچ پا، پا و دستان شما كاهش می‌دهد. خوابیدن بر روی سمت راست بدن نیز مفید است. احتمالاً تنوعی از خوابیدن به سمت چپ و راست را برای راحتی بیشتر برخواهید گزید. (اگر شب‌ها از خواب می‌پرید و پی می‌برید كه روی شكم یا پشت‌تان خوابیده‌اید، نگران نباشید – هیچ آسیبی به نوزاد نزده‌اید. تنها به بغل بچرخید.)

بسیاری از زنان حامله به این طریق در تخت‌خواب احساس راحتی می‌كنند: به سمت چپ خود بخوابید و زانو‌های خود را جمع كنید، و بالشی میان زانو‌هایتان قرار دهید. دیگر بالش‌ها را زیر شكم و پشت كمرخود مرتب كنید و تا احساس راحتی و امنیت بیشتری داشته باشید. می‌توانید از بالش‌‌های مخصوص حاملگی به این منظور استفاده كنید، گرچه ممكن است پی ببرید كه بالش‌های معمولی برای این‌كار به همان اندازه مناسب هستند. اگر از تپش قلب یا تنگی نفس رنج می‌برید، آزاد كردن قسمت بالای بدن‌تان نیز مفید خواهد بود. در سومین سه‌ماهه‌ی حاملگی، پوشیدن یك سینه‌بند مخصوص خواب و كمربند حاملگی می‌‌تواند موجب احساس امنیت بیشتر در مورد سینه‌ها، شكم و كمر شما گردد.

توصیه‌ی نهایی: اگر خوابیدن به بغل فشار زیادی روی باسن شما وارد می‌كند، یك تشك خوش‌خواب اسفنجی نرم بخرید. لایه‌ای كه به شكل جعبه‌ی تخم‌مرغ است روی خوش‌‌خواب و زیر ملافه و خوش‌خواب معمولی قرار می‌گیرد تا بر میزان راحتی شما و جریان هوا كمك كند، و اندازه‌های مختلف دارد. این تشک میتواند کمک بزرگی به راحت نخوابیدن در دوران بارداری کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *