آموزش وردپرس
خانه / بارداری و زایمان / علت تپش قلب در بارداری و کاهش آن

علت تپش قلب در بارداری و کاهش آن

علت بوجود آمدن تپش قلب در بارداری چیست؟

زنان باردار، تپش قلب و یا تند تند شدن ضربان قلب را در طول کل ماه های حاملگی به علت تغییرات فیزیکی و هرمونی، همراه خود دارند. تپش قلب در بارداری بعلت نیاز قلب به تامین خون برای مادر و جنین است. با بررسی هایی که انجام شده، اگر ضربان قلب مادر باردار به بالای صد ضربه در دقیقه برسد به تپش قلب دچار شده و باید زیر نظر پزشک قرار بگیرد.

علت تپش قلب در بارداری و کاهش آن - قصر کودک

از جمله عواملی که می توانند سبب ضربان قلب در زنان باردار شود، کم خونی، چاقی، آسم، لخته خون در ریه ها، مصرف بيش از حد انواع ویتامین ها در هنگام بارداری، تیروئيد، اضطراب، کم شدن آب بدن، بیماری های قلبی و احساس کرختی در دست و پاها است.

از جمله علائمی که هنگام این ضربان غیر عادی قلب رخ می دهد، می توان تپش قلب، تنگی نفس، غش کردن، درد قفسه سینه، سرگیجه، خستگی و اضطراب را نام برد.

اگر مادر باردار به این علائم توجه نکند و به پزشک مراجعه نکند ممکن است در خطر نارسایی قلبی، لخته شدن خون و بروز سکته،غش کردن مکرر و حتی مرگ ناگهانی قرار بگیرد.

پزشکان توصیه اکید می کنند تا مادران باردار تحت نظارت پزشک متخصص باشند و در کنار رعایت دستورات پزشکی، استراحت کافی و دوری از اضطراب و مصرف مایعات و عدم استفاده از سیگار را فراموش نکنند.

 

برای کاهش تپش قلب در بارداری چه می‌توان كرد؟

هیچ راه مطمئنی برای اجتناب از تپش قلب شبانه وجود ندارد، ولی می‌توان گام‌هایی در جهت كاهش آن برداشت.

• از غذاها و نوشیدنی‌هایی كه تپش قلب‌تان را تشدید می‌كنند بپرهیزید. نوشیدنی‌های كربناتی، الكل (كه در هر حال در زمان حاملگی باید كاملا از آن بپرهیزید)، كافئین، شكلات، غذاهای اسیدی مثل مركبات و آب‌آنها، گوجه، خردل، و سركه، محصولات عطری، گوشت‌های فرآوری شده و غذاهای نمكین، ادویه‌دار، سرخ‌كردنی یا چرب.

• غذا را در وعده‌های كم و متعدد بخورید و به آرامی و به طور كامل بجوید. پیش از خواب یا دراز كشیدن دو یا سه ساعت به خود فرصت هضم دهید.

• بالش‌های اضافی زیر سینه و سرتان بگذارید. بالا بردن قسمت بالای بدن می‌تواند به ماندن اسید‌های معده در جای خود كمك كند.

• لباس و لباس‌خوابی برگزینید كه دور شكم و سینه‌تان شل بایستد.

• اگر مشكل ادامه یافت، از دكتر یا مامای خود بخواهید یك ضداسید تركیبی برایتان تجویز كند كه برای مصرف در زمان حاملگی خطری نداشته باشد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران – علت تپش قلب در بارداری و کاهش آن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *