آموزش وردپرس
خانه / پیش از بارداری / زمان مناسب مراجعه به متخصص نازایی

زمان مناسب مراجعه به متخصص نازایی

در چه صورت باید به متخصص نازایی مراجعه کرد؟

نازایی یکی از مشکلاتی است که خیلی از خانواده ها گرفتار آن هستیم. بیشتر اوقات فکر می‌کنیم تا زمانی که مشکلی پیش نیاید، لازم نیست به پزشک متخصص نازایی مراجعه کنیم و آزمایشات مورد نیاز را انجام دهیم. بیشتر افراد چنین طرز فکری دارند و فقط منتظر نشانه‌ای از یک بیماری هستند تا پس از آن با پزشک‌شان مشورت کنند.

زمان مراجعه به متخصص نازایی - قصر کودک

در مورد مراجعه به متخصص بیماری های زنان هم همین وضع مشاهده می شود. در حقیقت، بسیاری از خانم ها بررسی های دوره ای و مراجعه به پزشک متخصص زنان را چندان مهم به حساب نمی آورند و تصور می کنند این کار لزومی ندارد البته کسانی که ازدواج نکرده اند، بیش از دیگران این موضوع را باور دارند و مراجعه به پزشک زنان را کاری بیهوده می دانند. در حالی که به گفته دکتر عالمی، خانم ها از حدود سیزده ـ چهارده سالگی به بعد باید سالانه به پزشک مراجعه کنند و تحت مراقبت های پیشگیرانه باشند.
البته کنترل هایی که لازم است افراد برای حفظ سلامت و پیشگیری از بیماری ها انجام دهند، سن و سال خاصی ندارد و آن طور که این پزشک متخصص بیماری های زنان و زایمان می گوید همه افراد باید سالی یکبار کنترل های مورد نیاز را انجام دهند. به عبارت دیگر، در هر سنی فرد باید سالی یکبار تحت کنترل قرار بگیرد، اما در مورد بیماری های زنان به طور خاص پس از این که دختری به بلوغ رسید، معاینات دوره ای هم شروع می شود. وی ادامه می دهد: در این معاینات و بررسی های سالانه، علاوه بر انجام معاینه کامل و گرفتن شرح حال دقیق باید معاینه سینه ها و در صورت نیاز معاینه لگنی هم انجام شود.

اگر سنتان کنتر از ۳۵ سال است و تا یكسال بعد ازدواج ،با حدود ۲ تا ۳ بار در هفته نزدیكی بدون جلوگیری باردار نشدید به شما توصیه می كنیم به یك متخصص نازایی جهت مشاوره  مراجعه كنید و اگر سنتان از ۳۵ سال بیشتر است، بعد از سه تا شش ماه تلاش برای بارداری مراجعه به متخصص نازایی توصیه می شود.

افرادی که سیگار میکشند، اشخاصی كه تحت درمان های داروئی مانند استروئید ها یا داروهای ضد افسردگی هستند یا بیشتر از ۲۵% افزایش یا كاهش وزن دارند و همینطور افرادی كه شرایط خاصی كه گفته خواهد شد دارند نیز باید با پزشكشان در مورد تصمیم به حاملگی مشورت كنند.

 

شرایط خاص برای مراجعه به متخصص نازایی عبارتند از:

۱- بیماری ها ی التهابی لگن
۲- بیماری های فیبروئید
۳- اندومتریوز
۴- عفونت هائی كه از طریق آمیزش جنسی منتقل می شوند ماننند كلامیدیا یا گنوره
۵- قاعدگی های نامنظم
۶- سابقه جراحی دستگاه تناسلی یا روده ها
۷- بیماری های مزمن مانند دیابت،سرطان،بیماری تیروئید،آسم و یا افسردگی

توجه داشته باشید كه در چنین شرایطی، شش ماه یا یكسال صبر كردن شاید اتلاف وقت باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *