آموزش وردپرس
خانه / تغذیه کودک / روش گرم کردن شیر مادر در شیشه

روش گرم کردن شیر مادر در شیشه

در روز چند بار باید به نوزاد شیر بدهیم؟

کسانی که در این زمینه تخصص دارند بر این باورند که در اوایل ( هفته اول نوزادی ) نباید زمانی خاص را برای دادن شیر مادر به بچه در نظر گرفت، بلکه مادر به مرور زمان ظرف حدودا یک تا دو ماه به یک زمان بندی مناسب برای شیر دادن به بچه میرسد.

در اوایل به دنیا آمدن نوزاد هر دو ساعت و یا هنگامی که کودک گرسنه به نظر می آید باید به او شیر داد. تا وقتی که کودکتان به یک وزن معادل ( پنج کیلو ) برسد، هردفعه حدود ۳۰ تا ۹۰ سیسی شیر میخورد. شما نباید بیشتر از این مقدار که کودک شیر میخورد به او شیر داد. متخصص كودكان می تواند در مورد میزان مناسب شیر در ماه های آینده كه كودكتان رشد می كند به شما كمك كند.

روش گرم کردن شیر مادر در شیشه - قصر کودک

 

آیا باید شیشه شیر را قبل از شیر دادن استرلیزه كرد؟

قبل از اولین استفاده از یك شیشه جدید، باید شیشه، سر شیشه و حلقه سر شیشه را بمدت ۵ دقیقه در آب در حال جوش قرار داده و استرلیزه كرد. سپس شیشه را روی پارچه تمیزی بگذارید تا خشك شود. پس از آن شستشو با آب گرم و مایع ظرفشویی یا در ماشین ظرفشویی كفایت می كند.

توجه: در صورتیكه از آب چاه استفاده می كنید بهتر است هر بار شیشه را بجوشانید.

 

بهترین راه برای گرم کردن شیر درون شیشه چیست؟

برای گرم کردن شیر مادر می توانید شیشه را در آب گرم (نه جوش) قرار دهید یا زیر شیر آب گرم بگیرید. البته باید گفت كه از نظر سلامتی گرم کردن شیر مادر هیچ مزیت خاصی ندارد (هر چند كودك ممكن است شیر گرم را ترجیح دهد).

در واقع اگر بتوانید كودكتان را به خوردن شیر با دمای معمولی یا حتی كمی سرد عادت دهید كارتان خیلی راحت می شود.

برای گرم کردن شیر مادر درون شیشه هیچگاه از مایكروویو استفاده نكنید زیرا مایكروویو مواد را بصورت نامناسب گرم می كند و ممكن است قسمت هایی از مایع گرم شود و قسمت هایی از آن داغ و این می تواند سبب سوختگی گردد. گرم کردن شیر مادر با مایكروویو همچنین سبب شكسته شدن تركیبات غذایی در شیر می شود.

 

از كجا مطمئن شوم كه كودكم براحتی با شیشه شیر می خورد؟

گوش كنید و نگاه كنید. اگر مكیدن كودك خیلی سر و صدا ایجاد می كند شاید مقداری هوا همراه با شیر می خورد. برای جلوگیری از خوردن هوا كودك خود را در وضعیت ۴۵ درجه نگهدارید. همچنین شیشه را در وضعیتی قرار دهید كه سر شیشه پر از شیر باشد.

سعی كنید اگر كودكتان با شیشه نیز شیر می خورد او را در آغوش بگیرید. شیر دادن فرصت بسیار خوبی برای در آغوش گرفتن كودك و تماس بدنی با اوست.

هیچگاه شیشه را چیزی مثل بالش تكیه ندهید و رها نكنید زیرا ممكن است باعث خفگی كودك شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *