آموزش وردپرس
خانه / بارداری و زایمان / حالت تهوع و استفراغ در بارداری و علت آن

حالت تهوع و استفراغ در بارداری و علت آن

علت بوجود آمدن حالت تهوع و استفراغ در بارداری چیست؟

حالت تهوع و استفراغ در بارداری ممکن است در طول روز برای زنان باردار، حتی در شب هنگام خواب اتفاق بی افتد. دل به هم خوردن هنگام شب موقع خواب امری ناخوشایند بوده چون میتواند مانع خوابیدن شما شده و شما را تا صبح بیدار نگه دارد.

حالت تهوع و استفراغ در بارداری و علت آن - قصر کودک

محققان نتوانستند علت بروز حالت تهوع و استفراغ در زمان حاملگی را به طور دقیق پیدا کنند اما حس میکنند که دلیل آن به خاطر تركیبی از تغییرات فیزیكی متعددی كه در بدن‌ رخ میدهد، مثل:افزایش سریع هورمون‌ها در اوایل حاملگی، تقویت حس دریافت بو و حساسیت به بوهای مختلف، و اعصاب شكمی كلیوی حساس‌تر باشد.

دست‌كم سه‌چهارم از مادرانِ آتی نخستین هفته‌های حاملگی را زمانی طولانی و كسالت‌بار می‌دانند. حدود نیمی از زنانی كه از حالت تهوع رنج می‌برند، حدوداً تا پایانِ هفته‌ی چهاردهم به طور كامل از آن رها می‌شوند. در مورد غالب دیگر زنان، یك ماه یا بیشتر مضاف بر این رفع حالت تهوع زمان خواهد برد، البته ممكن است بعدها نیز این بیماری بازگردد یا در دوران حاملگی بیاید و برود.

 

برای کاهش حالت تهوع و استفراغ در بارداری چه كار می‌توان كرد؟

اگر موردی خفیف از حالت تهوع و استفراغ در بارداری را تجربه می‌كنید، برخی اقدامات به نسبت ساده كافی خواهد بود. (وگرنه، داروهای ایمن و موثری برای حالت تهوع وجود دارد كه دكترتان می‌تواند برای شما تجویز كند.) هیچ یك از توصیه‌های زیر با شواهد و مدارك قوی ثابت نشده‌اند، ولی معمولاً به طور گسترده از جانب ماماها و دكترهای زایمان توصیه می‌شوند، و بسیاری از زنان به آنها اعتماد دارند.

• وعده‌های كوچك غذایی، همچون بیسكوییت را همواره كنار تخت‌خواب خود داشته باشید. خوردن بیسكوییت و ساندویچ ‌می‌تواند به بهبود شما و بازگشت‌تان به خواب كمك كند. وقتی از خواب بیدار شدید، چند بیسكوییت بخورید و ۲۰ تا ۳۰ دقیقه استراحت كرده بعد از جا برخیزید.

• در زمان شام، از خوردن غذاهای چرب خودداری نمایید، زیرا كه هضم‌شان به مدت زمان زیادی نیاز دارد. همچنین از غذاهای پرحجم، ادویه‌دار، اسیدی و سرخ‌كردنی دوری كنید، زیرا این غذاها سیستم گوارش شما را با مشكل مواجه می‌كنند.

• از مچ‌بند درمانی كه در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد استفاده كنید. آنرا بر مچ خود نگه می‌دارید، تا دكمه‌ی پلاستیكی آن بر نقطه‌ای مشخص از مچ شما فشار آورد. این وسیله‌ی ساده و ارزان كه برای برطرف كردن بیماری طراحی شده است، به برخی از زنان حامله در برابر كسالت صبح‌گاهی كمك كرده است.با این وجود تحقیقات نشان داده است كه تاثیرات آن تا حد زیادی كاذب است.

 

منبع: نینی سایت – حالت تهوع و استفراغ در بارداری و علت آن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *