آموزش وردپرس
خانه / پیش از دبستان / جهش رشد در کودکان و نوزادان

جهش رشد در کودکان و نوزادان

نحوه جهش رشد در کودکان و نوزادان چگونه است؟

به یاد دارید كه فرزندتان نوزادی بود و حاضر به قسم خوردن بودید كه وقتی خوابیده بود، تن و پاهایش در عرض یک شب درازتر شده است؟

زیاد شدن سریع قد و وزن یا همان جهش رشد کودکان، در سال اول زندگی و حدود سن بلوغ بیشتر مشهود است، در هر کدام از دوره ها، رشد قابل توجهی در كمترین زمان ممكن اتفاق میافتد. اما جهش رشد کودکان بعدها هم اتفاق میافتد اما كمتر میشه متوجه شد.

جهش رشد در کودکان و نوزادان - قصر کودک

جهش رشد در کودکان

حدودا بین پنج تا شیش سانتیمتر در سال  از سن دو تا چهار سالگی به قد کودک اضافه می شود و همچنین تا دو كیلوگرم هم به وزن کودک. (از سن یک تا سه سالگی بیشتر این رشد در ناحیه پاها و تنه دیده میشود).

پزشک نوزاد شما، مراحل رشد را در معاینات خود دنبال میكند و این ارقام را روی نموداری (كه نمودار رشد نام دارد) ترسیم میكند تا از سلامت و تناسب اندام او مطمئن شود.

درصدهای رشد فرزند شما وزن و قد او را در مقایسه با كودكان همجنس و هم سن دیگر نشان میدهد. مثلا كودكی با قد هفتادوپنج از صد، از سه چهارم كودكان همسالِ خود بلندتر است.

پزشك دقت میكند كه درصدهای قد و وزن متناسب باشند و با نرخ رشد كاملی ادامه پیدا كنند. بعد از دو سالگی پزشكان میزان BMI (نمایهی توده بدنی) را اندازه میگیرند تا امكان چاقی را بررسی كنند. درصد چربی بدن از یك تا پنج سالگی از حدود ۲۵ درصد به ۱۵ درصد كاهش پیدا میكند و بنابراین كودكان لاغرتر و عضلانیتر به نظر میرسند.

رشد هیچ وقت یكنواخت و با شیب مسطح افزایش پیدا نمیكند. بلكه جهش های رشد هم اتفاق میافتند. نشانه های جهش رشد:
• فرزندتان گرسنه تر از همیشه است و هر وعده بیشتر میخورد.
• فرزندتان چرت های طولانی تری میزند یا شبها بیشتر میخوابد.
• فرزندتان حتی وقتی مریض نیست بدخوتر و بیقرارتر است.

شاید بهتر باشد در جهش رشد افزایش وزن چندانی اتفاق نیفتد تا در درازمدت باعث توجیه تغییرات رفتاری نشود. بعنوان مثال لازم نیست چون بچه شما در مرحله جهش رشد است، غذای بیشتری به او بخورانید. به هیچ رژیم خاصی هم نیاز نیست. بیشتر جهشهای رشد تنها چند روز ادامه پیدا میكنند.

معمولا والدین بعد از آن كه جهش رشد اتفاق میافتد پی به آن میبرند. شلوار هفته پیش را به تنِ فرزندتان میكنید و میبینید كه به زانوهایش هم نمیرسد. یا پاهایش از كفش بیرون میزند. غیرمعمول نیست اگر كودك پیشدبستانی در یك فصل دوسایز بزرگتر شود.

 

واكنش به جهش رشد در کودکان

در واكنش به جهش رشد لازم نیست كار زیادی انجام دهید جز این كه كمد لباس را دایم خالی و پر كنید. اگر اشتهای فرزندتان زیادتر از معمول شده یك بشقاب بیشتر به او بدهید یا وعدههای بین غذا را بیشتر كنید.

پیشدبستانیها ممكن است بسته به نیاز بدنشان «بی غذا سر كنند» یا همه غذا را ببلعند. اگر كودكان احساس نیاز به خواب میكند بگذارید چندروزی بیشتر بخوابد.

درباره «دردِ رشد»، درد و احساس كوفتگی در پاها بخصوص اطراف ماهیچه ساق پا، زانو، و روی رانها بحث بسیار شده و احتمالا به غلط این نام را بر آن گذاشتهاند. هیچ سند پزشكی این درد را به رشد ماهیچه یا استخوانها مرتبط نمیداند.

البته امكانش هست كه ماهیچه‌های در حال رشد بعد از فعالیت زیاد دچار سفتی و گرفتگی شوند. ۱۰ تا ۲۰ درصدِ كودكان از ابتدای ۳ تا ۴ سالگی (و بعد در سالهای میانی) از این احساس شكایت میكنند. این درد اغلب كودك را در نیمه شب بیدار میكند.

این دردها معمولا بعد از روزهای بازی شدید بیرون از خانه احساس میشود. می توان با كمپرس گرم، ماساژ، حركات كششی نرم یا استامینوفن تخفیفش داد.

اگر درد شدید بود یا بیشتر از ۲۴ ساعت ادامه پیدا كرد، آن را به پزشك فرزندتان گزارش كنید تا امكان علتهای موثر دیگر مثل ورم مفاصل نوجوانان، مشكلات رماتیسمی، عفونت، ترك استخوان یا مشكلات ارتوپدی دیگر را بررسی كند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *