آموزش وردپرس
خانه / پیش از بارداری / تاثیرات ورزش کردن هنگام ناباروری

تاثیرات ورزش کردن هنگام ناباروری

ورزش کردن چه تاثیراتی در ناباروری دارد؟

هنگامی که یک زوج تا یک سال بدون هیچ جلوگیری ای نمی تواند باردار شود میگوییم ناباروری رخ داده است. در زوجین این ناباروری علت های  مختلفی میتواند داشته باشد. با توجه به تحقیقاتی که انجام شده، دلایل شایع ناباروری: سندروم تخمدان پلی کیستیک، استرس بالا و تخمک گذاری نامنظم میباشد. به جرأت میتوان گفت خانوم هایی که استرس زیادی دارند قطعا موجب اختلال در دوران قائدگی میشوند و توانایی باروری آنها خیلی کاهش میابد. کسانی که اختلال در تخمک گذاری دارند نیز دچار ناباروری میشوند و بدون عمل تخمک گذاری نمیتوانند باردار شوند. خانمهایی كه دارای قاعدگی های نامنظم بوده و عمل تخمك گذاری به ندرت در آنها صورت می گیرد دارای اختلال در تخمك گذاری هستند.

مطالعات نشان داده اند كه كاهش وزن موجب تخمك گذاری طبیعی و برقراری دوره های قاعدگی و افزایش توانایی باروری می شود.

تاثیرات ورزش کردن هنگام ناباروری - قصر کودک

ورزش کردن باعث پیشگیری و درمان ناباروری می شود

اصولاً تحرك كافی و ورزش کردن ، نقش ویژه‌ای در كلیه مراحل مربوط به بارداری، تغییرات خاص سن بلوغ و عوارض مربوط به دوران سالمندی دارد. زنانی كه تحرك كافی دارند، زمانی كه اقدام به باردار شدن می‌كنند، با مشكلات كمتری روبرو می‌شوند و به علت داشتن وزن مناسب از عوارضی مانند پرفشاری مخصوص زایمان، اختلالات گوارشی و نیز چاقی بیش از حد مصون می‌مانند.

تحرك و ورزش نقش ویژه ای در بارداری، زایمان، پیشگیری از پوكی استخوان و عوارض یائسگی در سنین سالمندی دارد. افزایش وزن در توانایی باروری زنان اثر نامطلوب داشته و احتمال سقط زودهنگام را به همراه دارد بنابراین انجام حركات ورزشی می تواند در نگهداشتن وزن متناسب در طول دوره بارداری كمك زیادی به خانمهای باردار كند. خانم هایی كه در طول روز تحرك كافی دارند و  فعالیتهای ورزشی انجام می دهند، در طول دوره باردری با مشكلات كمتری روبرو بوده، زایمان راحت تری خواهند داشت. در حقیقت ورزش به كاهش وزن خانمها كمك كرده و از بروز عوارضی چون پرفشاری مخصوص زایمان و اختلالات گوارشی جلوگیری می كند.

یكی از عمده‌ترین دلایل نازایی در زنان، خصوصاً در افراد چاق مربوط به عارضه تخمدان پلی كیستیك (نوعی عارضه متابولیك) است كه می‌توان با انجام حركات ورزشی متعادل و زیر نظر پزشك این عارضه را درمان كرد و از پیشرفت آن جلوگیری كرد.

ورزش های متعادل از جمله یوگا، مدیتیشن استرس در خانمها را تا اندازه زیادی كاهش داده و توانایی باروری را افزایش می دهد. تحقیقات نشان می دهد ورزشهای متعادل از مهمترین راههای درمان سندرم تخمدان پلی كیستیك است. درحقیقت كاهش وزن دربهبود نشانه های تخمدان پلی كیستیك و ایجاد تخمك گذاری مناسب و افزایش قدرت باروری نقش مثری دارد.

 

ورزش کردن زیاد احتمال ناباروری را افزایش می دهد

كارشناسان توصیه كردند كه زنانی كه قصد بارداری دارند، نباید ورزش های شدید و زیاد انجام دهند زیرا ورزش زیاد منجر به لاغری زیاد می شود و می تواند تخمك گذاری را متوقف كند و دوم اینكه اگر وزن طبیعی بدن حفظ شود و فعالیت شدید و ورزش زیاد (مانند دویدن، شنا و اسكی) بیش از یك ساعت در روز در روند تخمك گذاری اختلال ایجاد می كند.

مطالعات نشان می دهند افرادی كه در روز ورزش های شدید و بیش از یك ساعت انجام می دهند دچار مشكل تخمك گذاری می شوند.

 

منبع – نینی سایت – تاثیرات ورزش کردن هنگام ناباروری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *