آموزش وردپرس
خانه / پیش از بارداری / آمادگی برای بارداری / انجماد تخمک برای تقویت باروری زنان

انجماد تخمک برای تقویت باروری زنان

آیا اطلاعاتی در رابطه با انجماد تخمک و یا فریز کردن آن دارید؟

یکی از روش های تقویت قدرت باروری در زنان انجماد تخمک می باشد. به این منظور که تخمک را برداشته و جهت نگه داری از تخمک، آن را انجماد کرده که در این صورت میتوان تخمک انجماد شده را در سنین بالاتر استفاده کرد. این روش یکی از جدیدترین روش ها جهت کمک به باروری می باشد. کسانی که در این زمینه تخصص دارند این روش را انجماد تخمک نامیده اند که به زنان در سنین بالاتر امید بیشتری برای باردار شدن و داشتن فرزند در مراحل زندگی خود میدهد. کسانی که از این روش طرفداری میکنند این اعتقاد را دارند که انجماد تخمک به زنان اجازه کنترل بهتری بر باروری خود می دهد.

انجماد تخمک برای تقویت باروری زنان - قصر کودک

دلیل اینکه تخمک را منجمد کنیم چیست؟

سه دلیل اصلی برای انجام انجماد تخمک وجود دارد:

۱- بسیاری از خانمهایی که تخمک خود را منجمد می کنند، در حال حاضر آمادگی لازم برای بارداری را ندارند. این دسته از خانمها ترجیح می دهند پس از بهبود شرایط و با آمادگی کامل در آینده اقدام به بارداری کنند.
خانمها بنا به دلایلی  بارداری خود را به تعویق می اندازند، به عنوان مثال، منتظر بدست آوردن موقعیت مالی بهتری هستند، می خواهند درس یا تحصیلشان به پایان برسد یا اینکه هنوز ازدواج نکرده اند.
بنابراین به این دسته از خانمها توصیه می شود که تخمک خود را فریز کنند زیرا با انجماد تخمک ، آنها با دوام می شوند و خانمها می توانند از آنها استفاده کنند. خانمها می توانند تخمکهای فریز شده را گرم کرده و از آن  در ن که آمادگی دارند تا باردار شوند هرچند که دیر شده باشد  در ۳۰، ۴۰ یا حتی ۵۰ سالگی از آن استفاده کنند

 

۲- حفاظت از قدرت باروری در طول درمان پزشکی: شیمی درمانی و پرتو درمانی می توانند منجر به کاهش قدرت باروری شوند. اگر تعدادی از تخمکها قبل از شروع درمان، انبار شوند این امکان باروری و انتقال تخمک به رحم، پس از درمان و بهبودی کامل وجود دارد.

 

۳- برای جلوگیری از دور انداختن لقاح در طول لقاح آزمایشگاهی. جنین های اضافی از IVF معمولا فریز می شوند و در زمان دیگری انتقال داده شده یا از آنها صرفنظر می شود. فریز کردن تخمک این امکان را می دهد به همان اندازه که لازم است در IVF بارور شوید و تخمکهای بارور نشده را برای استفاده های بعدی منجمد کنید.

 

بهترین سن برای فریز کردن تخمک 

هرچقدر جوان تر باشید برای فریز کردن بهتر است. همانطور که  سن شما بالا می رود سن تخمک نیز افزایش پیدا می کند. بنابراین قدرت باروری شما کاهش پیدا می کند و خطر اختلالات کروموزومی  جنین نیز افزایش پیدا می کند.

 

تخمکها چگونه برای فریز کردن برداشته می شوند

مراحل آن شبیه مراحل IVF است و ۲ تا ۴ هفته  زمان می برد:

-نزدیک به زمان قاعدگی، داروهای باروری تجویز می شود تا تخمدانها را برای تولید تخمکهای بیشتر تحریک کنند. ( معمولا بدن در هر ماه تنها یک تخمک آزاد می کند.)

-پس از گذشت چند روز باید برای معاین و چکاب به متخصص خود مراجعه کنید. وضعیت شما از طریق سونوگرافی و سطح هورمانهای خون تحت نظر قرار می گیرد تا مشخص شود که چه زمان تخمکها برای برداشتن آمادگی پیدا کردند.

-زمانیکه تخمکها بالغ شدند، در طول یک روش سرپایی که ۳۰ دقیقه طول می کشد بازیابی می شوند. ابتدا شما را بی حس می کنند. سپس دکتر با استفاده از یک سوزن از دیواره واژن و با کمک سونوگرافی تخمکها را بر می دارد

– معمولا در این شرایط ۵ تا ۲۰ تخمک قابل برداشت است

پس از آن به منزل برمی گردید و استراحت می کنید . ممکن است برای مدت چند روز دچار گرفتگی عضلات شکمی شوید.

تخمکهای فریز شده چگونه عمل می کنند

تخمکها به سرعت منجمد می شوند. هرچقدر تعداد تخمکهایی که فریز می کنید بیشتر باشد، شانس داشتن یک تخمک زنده و سالم از مرحله فریز، گرم کردن و بارورشدن بالاتر می رود. زمانیکه شما آمادگی لازم برای بارداری را پیدا کرده اید، تخمک شما گرم می شود . تخمک گرم شده و زنده با اسپرم در آزمایشگاه برای تولید لقاح ترکیب می شود.  متخصصین به خانمی که ۳۳ سال سن دارد پیشنهاد می کنند تا حدود ۲۰ تا ۳۰ تخمک فریز شده نگهداری کنند اما به خانمی که سنش بالاتر از آن است توصیه می شود تخمکهای بیشتری را فریز کند و دلیل آن این است که تخمکهای سالم به منظور برداشت در این دسته از خانمها کمتر است.

 

منبع: نینی سایت – انجماد تخمک برای تقویت باروری زنان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *