آموزش وردپرس
خانه / نوپا / مراقبت و ایمنی / از دندان های کودک نوپا مراقبت کنید

از دندان های کودک نوپا مراقبت کنید

چگونه می توان از دندان های کودک نوپا مراقبت کرد؟

از دندان های کودک نوپا مراقبت کنید - قصر کودک

 

بهترین روش برای تمیز كردن دندان های کودک نوپا چیست؟

هنگامی که دندان های کودک نوپا شروع به درآمدن میکنند، با یک حوله مرطوب یا اینکه با یك تكه گاز پانسمان آن ها را تمیز كرد. در مواقعی كه دندان های آسیاب عقب كودك رشد کرد (حدودا در ۱۸ ماهگی)، می‌توان از مسواك كودك با فرچه نایلونی نرم استفاده كرد. شما باید خیلی آرام دو طرف داخلی و خارجی دندان های کودک نوپا را روزی دو بار مسواك بزنید. همچنین شما باید زبان كودک خود را نیز تمیز كنید ( البته اگر اجازه داد) تا بتوان آن یکسری از باكتری هایی كه موجب میشود دهان بوی بدی بگیرد را از روی آن بردارید. و وقتی که فرچه های مسواک شاخه شاخه و کهنه شدند، مسواک را سریعا عوض كنید.

 

كی باید به کودک نوپایم اجازه دهم خود دندن هایش را مسواک بزند؟

به محض این كه كودكتان بخواهد و توانایی آن را داشته باشد، خوب است كه به او اجازه دهید سعی كند خود دندان‌هایش را مسواك بزند، اگر چه احتمالاً تا زمانی كه به سن مدرسه نرسد نمی‌تواند این كار را به خوبی انجام دهد. در حالی كه كودك دندانش را مسواك می زند، شما نیز همین كار را بكنید و سپس دندان های یكدیگر را چك بكنید تا ببینید تمیز شده است یا خیر. اگر دندان های كودك برق بزند و بدرخشد، كارش را به خوبی انجام داده است. در غیر این صورت، به او بگویید كه فكر می كنید «نقطه ای را جا گذاشته است» و خود آن را تمیز كنید.

 

اگر کودکم تمایلی به مسواک زدن نشان نداد، چه باید بكنم؟

اگر كودكتان هر بار موقع مسواك زدن بهانه گیری می‌كند، شاید خریدن مسواكی كه یكی از شخصیت های كارتونی ویژه بر روی آن وجود دارد، مؤثر واقع شود. طبق گفته لیز وایت مادر سه كودك در دیابلوی كالیفرنیا، این ترفند به خوبی برای بچه های او جواب داده است: «آدام، اولین فرزند من واقعاً از مسواك زدن متنفر بود تا این كه یك مسواك رنگی برایش خریدم. از آن تاریخ به بعد او از مسواك زدن سیر نمی‌شد. این مسواك درست همان چیزی بود كه لازم داشتم تا او را به مسواك زدن علاقمند كنم». شما نیز می‌توانید به فرزندتان اجازه دهید چندین مسواك در رنگ های مختلف داشته باشد تا در موقع مسواك زدن بتواند از میان آنها مسواك دلخواهش را انتخاب كند.

 

کودک من چه وقت به فلوراید نیاز دارد و چگونه بدانم كه مقدار لازم را مصرف می كند؟

حتی مقدار كمی فلوراید هم برای دندان های در حال رشد مفید است. این ماده معدنی با مستحكم كردن مینای دندان و مقاوم تر كردن آن در برابر اسیدها و باكتری های مضر، از فرسودگی دندان ها جلوگیری می‌كند. آب شهری اكثراً با فلوراید غنی شده است (با اداره آب شهرتان تماس بگیرید یا از دندان پزشك خود در این مورد سؤال كنید). اگر میزان فلوراید كمتر از میزان لازم است، با پزشك متخصص اطفال در مورد نیاز به استفاده از مكمل فلوراید مشورت كنید (مقدار توصیه شده برای كودكان زیر ۳ سال، ۲۵ میلی گرم در روز است). او می‌تواند مكمل فلوراید را به شكل قطره یا قرص های جویدنی تجویز كند.

مقدار كم فلوراید برای دندان های كودكتان چیز خوبی است اما قورت دادن مقدار زیادی از آن در طول زمان می تواند به حالتی منجر شود كه فلوروسیس flurosis نامیده می شود. این حالت می‌تواند موجب ایجاد لكه‌های سفیدی بر روی دندان ها به هنگام بزرگسالی شود. اگر در جایی زندگی می‌كنید كه آب آن حاوی فلوراید است، كودكتان به احتمال زیاد مقدار فراوانی فلوراید دریافت می‌كند. آب معدنی و آب میوه نیز ممكن است حاوی فلوراید باشند، گر چه مقدار آن به ندرت بر روی بر چسب آنها ذكر می شود. انجمن دندانپزشكی كودكان آمریكاتوصیه می كند كه تا زمانی كه كودك دو سالش نشده است، از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده نكنید. در صورت استفاده نیز باید تنها به اندازه یك نخود بر روی مسواكش خمیر بگذارید. دلیل این كار این است كه كودكان بیشتر تمایل دارند خمیر دندان را قورت بدهند تا آن را روی دندان هایشان پخش كنند. قورت دادن مقدار زیاد خمیر دندان در طول زمان می تواند به فلوروسیس منجر شود.

 

كی باید بردن کودکم را برای معاینه به مطب دندانپزشكی ببرم؟

انجمن پزشكان متخصص اطفال آمریكا و بیشتر دندان پزشك های كودكان می گویند كه وقتی كودك یك ساله شد، در صورتی كه مشكلی وجود داشت كه پزشك خانوادگی فراموش كرد یا نتوانست تشخیص دهد، بهتر این است كه او را نزد دندانپزشك ببرید. اگر كودكتان هنوز در سن ۱۶ماهگی اولین دندان‌ هایش در نیامده است یا متوجه پوسیدگی دندان در او شدید، آن را با پزشك متخصص كودك خود در میان بگذارید كه وی نیز احتمالاً شما را به یك دندان پزشك ارجاع خواهد داد.

 

منبع: نینی سایت – از دندان های کودک نوپا مراقبت کنید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *