آموزش وردپرس
خانه / نوپا / بهداشت و سلامتی / آمادگی های لازمه در شرایط اورژانسی

آمادگی های لازمه در شرایط اورژانسی

هنگام شرایط اورژانسی چه آمادگی هایی لازم است؟

شرایط اورژانسی  ممكن است همیشه اتفاق بیوتد. از دوچرخه سقوط کردن، تشنج، سقوط كتری بر روی كودک و یا یک تب بالای ناگهانی و خیلی اتفاقت دیگه همگی شرایط اورژانسی هستند و همه ما باید برای روو در رو شدن با این اتفاقات، آمادگی لازم را داشته باشیم.

آمادگی های لازمه در شرایط اورژانسی - قصر کودک
آیا میدانید چه کاری باید انجام دهید وقتی که در گلوی کودکتان هنگام غذا خوردن غذایی گیر كند؟ وقتی که یک زنبور به کودکتان نیش زد و اگر بعد از گزیده شدن کودک با نیش زنبور ناگهان تنفسش قطع شد چه کاری انجام می دهید؟ مهم نیست كه شما چقدر مراقب كودكتان هستید اتفاق همیشه رخ می دهد.
از نظر علمی از هنگام آغاز مشكل تا زمانی كه احتمال مرگ كودك وجود داشته باشد ،زمان اورژانس محسوب می شود.
خیلی از والدین گمان میكنند همینقدر كه شماره تماس اورژانس را می دانند كافی است تا جان فرزندشان را هنگام خطر نجات دهند اما واقعیت این است كه این لازم است اما اصلا كافی نیست بنابراین بهتر است با انجام اقداماتی خود را  آماده كنیم تا بتوانیم در این شرایط پیش از رسیدن پرسنل پزشكی ،كمی اوضاع را بهتر كنیم.

 

در اینجا چند نكته آورده شده است كه رعایت آنها به تمامی والدینی كه كودك خردسال در منزل دارند توصیه میشود:

۱-هر چند وقت یكبار شماره های تماسی كه برای دسترسی به اورژانس ،بیمارستان ها یا مراكز درمانی دارید چك كنید تا مطمئن شوید شماره های صحیح را در دسترس گذاشته اید.

۲- یك جعبه كمك ها ی اولیه در منزل داشته باشید.می توانید آن را به دیوار نصب كنید تا در دسترس باشد یا محل خاصی را برای آن مشخص كنید تا در صورت نیاز دقیقا بدانید كجا قرار دارد.جعبه كمك های اولیه در یك سوختگی ساده یا بریدگی سطحی بدن هم به دردتان می خورد.

۳- تمام شماره های اورژانس را در دسترس همه بگذارید تا كسی مجبور نباشد به دنبال آن بگردد.

۴-به كودك یاد بدهید در مواقع اورژانس با چه شماره ای تماس بگیرد و چگونه صحبت كند.به او بگوئید چنانچه سریعا وصل نشد یا پشت خط ماند صبر كند و گوشی را قطع  نكند.اپراتور از او نام ،فامیلی،آدرس منزل و جزئیات حادثه را خواهد پرسید.او می خواهد بداند چه اتفاقی افتاده، كی رخ داده، چگونه رخ داده و چه كسی صدمه دیده است.به كودكتان آموزش بدهید تا زمانی كه به نگفته اند میتوانی قطع كنی ،گوشی را قطع نكند.ضمنا گاهی پشت تلفن هم می توانند كودك را تا حدودی راهنمائی كنند تا زمان رسیدن اورژانس چه كند.

۵- اطمینان پیدا كنید پلاك منزل از خیابان،از هر طرف، قابل رویت است و پیدا كردن آن برای مامورین اورژانس سخت نیست.آن را محكم به دیوار بچسبانید و طوری نصب كنید كه در شب هم به راحتی دیده شود.

۶-واكسیناسیون های كودك را به موقع انجام دهید و یادداشتی از تاریخ انجام آن با توضیحات مربوطه در خانه نگهداری كنید.این كار باعث صرفه جوئی در وقت میشود.به عنوان مثال اگر كودكتان علائم یك عفونت خطرناك را داشته باشد،چنانچه پزشك بداند واكسیناسیون هپاتیت برایش به موقع انجام شده، سراغ تشخیص های بعدی میرود.

۷-سعی كنید تا جائی كه میتوانید اطلاعات خود را در مورد داروهای مختلف،دوز آنها و سایر موارد مربوطه كامل كنید.
ضمنا اگر فرزندتان مبتلا به بیماری است بسیار خوب است كه اطلاعات كاملی در مورد داروهائی كه به او می دهید و عوارض جانبی آنها داشته باشید.پرسنل اورژانس هم باید در جریان بیماریهای كودك و داروهای مصرفی و دوز آنها قرار گیرند.

۸-به پرسنل اورژانس بگوئید فرزندتان چه آلرژی هائی دارد یا به كدام داروها حساس است .این مطلب بسیار مهم است.پیش از آنكه آنها در این مورد سوال كنند، شما باید آنها را مطلع كنید.در این صورت داروهائی به كودك داده نمی شود كه حال او را بد تر كنند.

۹- نكته آخر اینكه،حتما به كلاس كمك های اولیه بروید و مطالب آموزشی در مورد روشهای احیا در كودكان را بخوانید و ببینید.مانور هایملیخ ، روش بستن گردنبند طبی، درمان اولیه سوختگی و سایر اقدامات اولیه كمكی را یاد بگیرید.به خاطر داشته باشید هر چقدر كه حالا وقت صرف آموزش كنید، در شرایط بحرانی وقتتان صرفه جوئی خواهد شد.خیلی خیلی بهتر است كه پرستار فرزندتان یا افراد خانواده تان كه از كودك مراقبت می كنند نیز در این كلاس ها شركت كنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *