آموزش وردپرس
خانه / پیش از بارداری / آمادگی برای بارداری / آشنایی با مشاوره ژنتیک و هدف از آن

آشنایی با مشاوره ژنتیک و هدف از آن

مشاوره ژنتیک چیست و چه اهدافی دارد؟

در حقیقت مشاوره ژنتیک یکی از شاخه های ژنتیک پزشکی می باشد که این امر بروز بیماری های ژنتیکی و ارائه راهکارهای مناسب برای جلوگیری از تکرار بیماری را مورد برسی قرار می دهد. ازدواج هایی که  بصورت غیر فامیلی انجام میپذیرد احتمال خطری حدوداً دو تا سه درصد را دارند اما این احتمال در ازدواج فامیلی بیشتر بوده و درصد آن بر اساس درجه فامیلی متفاوت می باشد. گر چه بیشتر متخصصان ژنتیک به شرط داشتن سابقه خانوادگی عاری از بیماری های وراثتی برای ازدواج فامیلی درجه سه به بالاتر، مانعی نمیبینند اما بهتر است قبل از ازدواج کردن با یک مشاوره ژنتیک مشورت شود. از مهمترین هدف مشاوره ژنتیک شناسایی خطر ابتلا یا تکرار یک بیماری ارثی در هر بارداری می باشد.

آشنایی با مشاوره ژنتیک و هدف از آن - قصر کودک

هدف از مشاوره ژنتیک می تواند یکی از موارد زیر باشد

۱- کمک به شناخت بهتر بیماری های ژنتیکی علائم و روش های تشخیصی پیش بینی و کنترل بهتر علائم بیماری

۲- جلوگیری از ابتلا یا تکرار بیماری

۳- پیشنهاد راهکار های مناسب چون تشخیص پیش از تولد

 

ضرورت انجام مشاوره ژنتیک

وجود هزاران بیماری ژنتیکی انجام مشاوره های ژنتیک  را در مراحل قبل از ازدواج قبل و حین بارداری و بدو تولد نوزاد ضروری کرده است. کلیه افرادی که قصد ازدواج  بویژه ازدواج فامیلی را دارند و در خانواده آنها سابقه ابتلا به بیماری های ارثی وجود دارد و نیز کسانی که در انتظار فرزند می باشند و یا نگران تکرار یک بیماری ارثی در خانواده هستند ضروری است به مشاوره ژنتیک مراجعه کنند.

 

مراحل گوناگون مشاوره ژنتیک

مشاوره ژنتیک در کلیه مراحل زندگی حائز اهمیت است اما تقسیم بندی زیر متداول می باشد.

 

مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج

این مشاوره که بیشتر در ایران رایج است به افرادی پیشنهاد می شود که قصد ازدواج بویژه با خویشاوند خود را داشته و در عین حال نگران ابتلای فرزند آینده خود به بیماری ژنتیکی می باشند .

 

مشاوره ازدواج های فامیلی

ازدواج فامیلی ازدواجی است که در آن زوجین با یکدیگر قرابت خویشاوندی داشته و دارای اجداد و ژن های مشابه و مشترک هستند

در حال حاضر هزاران نوع بیماری ارثی نادر شناخته شده اند که می توانند از طریق به ارث رسیدن ژنهای مشترک از  پدر و مادر فرزندان را مبتلا سازند.  این خطر در ازدواج های فامیلی به علت وجود ژن های مشترک بیشتر بوده البته این بدان معنا نیست که در ازدواج های غیر فامیلی هیچگونه خطری وجود نداشته باشد بلکه احتمال خطر پایین تر خواهد بود .

 

مشاوره قبل و حین بارداری

به خانواده های ابلاغ می شود که قصد بارداری دارند و به نوعی نگران سلامت نسل آینده خویش می باشند. مانند بارداری زیر ۱۸ و بالای ۳۵ سال وجود فرزند مبتلا به بیماری ژنتیکی نگرانی از ابتلای فرزند خود به بیماری ژنتیکی ابتلا یکی از والدین به یک بیماری ژنتیکی سابقه سقط مکرر یا ناباروری .

وجود سوابق قبلی از ابتلا   به معلولیت در فرد یا اعضای فامیل می تواند دلیلی برای نگرانی خانواده و مراجعه آنان جهت تشخیص علت معلولیت و یا محاسبه میزان خطر تکرار معلولیت در نسل آینده باشد.

 

 

گرد آوری : الهه غلامی کارشناس ارشد ژنتیک  ( موسس مرکز ژنتیک رویانا)

منبع: نینی سایت – آشنایی با مشاوره ژنتیک و هدف از آن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *