آموزش وردپرس
خانه / پیش از بارداری / آشنایی با لقاح آزمایشگاهی یا خارج رحم

آشنایی با لقاح آزمایشگاهی یا خارج رحم

لقاح آزمایشگاهی IVF یا لقاح خارج از رحم چیست؟

لقاح خارج از رحم یا همان لقاح آزمایشگاهی IVF (In Vitro Fertilisation) ، لقاحی است که تحت شرایطی در خارج از بدن مثل آزمایشگاه انجام می شود. یکی از مشکلات شایع زوجین ناباروری می باشد که امروزه برای آنها یک معضل محسوب می شود. مشکل ناباروری در بعضی از زوجین، از طرف مرد و در بعضی از طرف زن و یا ممکن است از طرف هر دو باشد. هنگامی که هیچ راهی برای زوجین وجود نداشته باشد تا باردار شوند، لقاح آزمایشگاهی (IVF) تنها راهی است که میتوانند آنها را صاحب فرزند کنند.

بیشتر ما بر این باوریم هنگامی که برای بارداری برنامه ریزی می کنیم، قادر هستیم به شکل طبیعی باردار شده و صاحب فرزند شویم. اما همیشه همه چیز آنطور که ما می خواهیم پیش نمی رود. در حقیقت درصدی از زوجها وجود دارند که ناباروری را تجربه کرده اند.

آشنایی با لقاح آزمایشگاهی یا خارج رحم (IVF) - قصر کودک

چه زمان باید به متخصص مراجعه شود

معمولا به زوجهایی که مدت ۲ سال یا بیشتر است برای بارداری تلاش می کنند اما موفق نمی شوند پیشنهاد می شود تا از این روش استفاده شود. ابتدا یک مشاوره با پزشک عمومی و ارجا به پزشک زنان بویژه متخصص در نازایی روند معمول این کار است.

 

در لقاح آزمایشگاهی IVF چه اتفاقی می افتد

لقاح آزمایشگاهی (IVF) شامل چند مرحله است و در هر بیمارستانی تکنیکهای آن متفاوت است. اما روند کلی آن مشابه یکدیگر است.

پنج مرحله ی معمول در لقاح آزمایشگاهی (IVF):

۱- تحریک کردن تخمدانها برای ایجاد تخمک بیشتربا استفاده از داروهای باروری

۲- برداشتن تخمکها از فولیکول تخمدان

۳- باروری تخمکها در آزمایشگاه

۴- انتقال تخمک بارور شده، جنین، یا تخمک و اسپرم به داخل رحم

۵- درمان هورمونی برای آماده سازی رحم برای دریافت تخمک بارور شده

 

تحریک فولیکل

راه های درمانی زیادی برای تحریک فولیکول بوجود آمده است تا تخمکهای بیشتری تولید شود. تخمکهای بیشتر که کاملا بالغ و بزرگ هستند، شانس باروری را افزایش می دهند. تجمع چندین تخمک شانس باروری یکی از آنها را افزایش می دهد. هدف این است که به شکل مصنوعی ۵ الی ۱۲ تخمک بالغ در شرایط کنترل شده و تحت نظارت بوجود بیاید این وضعیت ۱۲ روز پس از تزریق صورت می گیرد. به خانمها و همسران آنها کاملا آموزش داده می شود که به چه شکل این کار انجام می شود.

 

برداشت تخمک

رشد فولیکول بوسیله سونوگرافی و آزمایش خون بویژه سطح استروژن تحت نظارت قرار داده می شود. زمانیکه فولیکول تخمک دار به اندازه کافی رشد کرد و آماده جمع آوری بود تزریق هومون hCG  انجام می شود. یکی از کارهایی که این هورمون انجام می دهد تحریک فولیکول برای آزاد کردن تخمک است. برداشت معمولا در حدود یک روز و نیم در بیمارستان تحت بیهوشی انجام می شود. یک سوزن بسیار باریک داخل فولیکول می شود و به آرامی تخمکها را می مکد.

 

نقش همسر

با هر انزال، ۲۵۰ میلیون اسپرم آزاد می شود. این تعداد با توجه به فاکتورهایی چون سن، هورمون، دفعات انزال، رژیم و سلامتی عمومی مرد متفاوت است. با درمان استاندارد لقاح آزمایشگاهی (IVF) تخمکها و اسپرمها در یک ظرف پلاستیکی با یکدیگر ترکیب می شوند. اگر اسپرم از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، بنابراین اسپرم مستقیما به داخل تخمک تزریق می شود سپس به داخل رحم زن انتقال داده می شود. این روند تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم (ICSI) نام دارد.

یک راه جایگزین دیگری نیز وجود دارد، اسپرم جمع آوری شده و سپس طبقه بندی می شوند. در نهایت بهترین اسپرم از نظر دوام و رشد از بین تمام اسپرمها انتخاب می ود و مستقیما داخل رحم زن تزریق می شود.

در حال حاضر امکان فریز کردن جنین نیز وجود دارد(تخمک بارور شده فریز می شود تا در آینده از آن استفاده شود). این جنین های فریز شده چنانچه پروسه ivf با شکست روبرو شود یا رحم برای انتقال و باروری قابلیت لازم را نداشته باشد، قابل استفاده است.

 

منبع: نینی سایت – آشنایی با لقاح آزمایشگاهی یا خارج رحم (IVF)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *